Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata PKM17EWH4000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diameter | 16.8mm |
| Frequency | 4kHz |
| Height | 4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 100mm |
| Max Frequency | 4.8kHz |
| Min Frequency | 3.8kHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 25V |
| Min Supply Voltage | 1V |
| Mount | PCB |
| Nominal Input Voltage | 3V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 4kHz |
| Series | PK |
| Supply Current | 5mA |
| Termination | Wire Leads |
| Voltage Rating | 3kV |
| Washable | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata PKM17EWH4000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.