
The PKM44EWH1001C is a flange mount piezo component with a capacitance of 68nF and a voltage rating of 30V. It operates within a temperature range of -20°C to 70°C and has a maximum frequency of 1kHz. The component is lead free and available in a package quantity of 200, packaged in tape and reel. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata PKM44EWH1001C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 68nF |
| Depth | 44mm |
| Diameter | 44mm |
| Frequency | 1kHz |
| Height | 14mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 61mm |
| Max Frequency | 1kHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Mount | Panel, Flanges, Flush |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 1MHz |
| Series | PK |
| Termination | Wire Leads |
| Voltage Rating | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata PKM44EWH1001C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.