
Dual common mode choke with 5.5mH inductance and 1A current rating. Features a 0.46 Ohm DC resistance and 300V voltage rating. Designed for through-hole mounting with radial leads and a 13mm lead pitch. Operating temperature range from -25°C to 120°C. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata PLA10AN5521R0R2B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Diameter | 1.2mm |
| Current | 1A |
| Current Rating | 1A |
| DC Current | 1A |
| Depth | 16mm |
| Height | 17.5mm |
| Impedance | 100MR |
| Inductance | 5.5mH |
| Lead Diameter | 0.9mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 13mm |
| Lead/Base Style | Pin |
| Length | 18mm |
| Max DC Current | 1A |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole, Radial |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 1260 |
| Packaging | Box |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PLA10 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating | 300V |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Width | 0.63inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata PLA10AN5521R0R2B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
