
The PLY17BN1023R0A2B is a common mode choke from Murata with a maximum operating temperature of 120°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a maximum current rating of 3A and a voltage rating of 300V AC. The choke is designed for through hole mounting with a radial termination and is available in bulk packaging. It is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current | 3A |
| DC Current | 3A |
| Depth | 23mm |
| Height | 0.512inch |
| Inductance | 1mH |
| Length | 0.965inch |
| Max Current Rating | 3A |
| Max DC Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 1080 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PLY17 |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| Width | 0.886inch |
| RoHS | Compliant |