
The PVM4 Series Linear Variable Resistor is a surface mount component with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum power dissipation of 100mW and is RoHS compliant. The resistor is packaged in tape and reel and has a linear taper. It is a cermet type resistor with a resistance of 100kR and a tolerance of 10%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Depth | 4.7mm |
| Height | 0.079inch |
| Length | 0.185inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100kR |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PVM4 |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Width | 0.157inch |
| RoHS | Compliant |