The PVZ3A202C01R00 is a carbon film variable resistor from Murata with a resistance of 2kΩ and a tolerance of 30%. It is a surface mount component with a maximum power dissipation of 100mW and an operating temperature range of -25°C to 85°C. The resistor is available in a tape and reel packaging and has a linear taper. It is not radiation hardened and does not meet military standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata PVZ3A202C01R00 technical specifications.
| Depth | 3.6mm |
| Height | 0.073inch |
| Length | 0.126inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Military Standard | Not |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 2kR |
| Resistor Type | Carbon |
| Series | PVZ3 |
| Taper | Linear |
| Technology | CARBON FILM |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 30% |
| Width | 0.122inch |