This 100VDC ceramic capacitor features a capacitance of 0.0018uF with a tolerance of 5%. It is constructed with C0G dielectric and is rated for operation from -55 to 125C. The capacitor is designed for through hole mounting and has a radial termination style with a dipped case style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.0018uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 2.5mm |
| Microwave Application | No |
| Height | 3.5(Max)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |