The RDE5C2A9R0D0M1C03A is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 9pF and a voltage rating of 100VDC. It features a C0G dielectric and a tolerance of 0.5pF. The capacitor is designed for through hole mounting and has a radial termination style. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and has a maximum height of 3.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 9pF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 0.5pF |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Technology | Standard |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Microwave Application | No |
| Height | 3.5(Max)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |