The RDED72J474MUB1H03B is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 0.47uF and a DC rated voltage of 630V. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor measures 4.5mm in width, 7.7mm in length, and 13mm in height. It is designed for through hole mounting.