This 2.2uF ceramic capacitor features a 10% tolerance and a 50V voltage rating. It has a radial package with a 0.5mm lead diameter and a 0.197inch lead pitch. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata RDER71H225K2K1C03B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | X7R |
| Height | 4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Flat |
| Length | 0.217inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RDE |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.124inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata RDER71H225K2K1C03B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.