The Murata RDER71H331K0P1C03B is a 330pF ceramic capacitor with a DC rated voltage of 50VDC. It features a tolerance of 10% and a dielectric of X7R. This capacitor is designed for through hole mounting and has a radial termination style. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata RDER71H331K0P1C03B technical specifications.
| Capacitance | 330pF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 2.5mm |