Murata RDER72D474K5B1C13B technical specifications.
| Capacitance | 470nF |
| Package/Case | Radial |
| Height | 7.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 25mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Flat |
| Length | 0.295inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | RDE |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 0.295inch |