Murata RDER72E474K5B1C13B technical specifications.
| Capacitance | 470nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 4mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 7.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.354inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Flat |
| Length | 7.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RDE |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 0.157inch |