Murata RDER72H102K2K1C11B technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 3.15mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 4.5mm |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 25mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Flat |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | RDE |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 0.138inch |