The Murata RDER72H152K2K1C11B is a ceramic capacitor with a capacitance of 1.5nF and a voltage rating of 500V. It has a tolerance of 10% and is available in a radial package with a lead pitch of 0.197inch. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is not RoHS compliant and is packaged in bulk quantities of 500.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata RDER72H152K2K1C11B technical specifications.
| Capacitance | 1.5nF |
| Package/Case | Radial |
| Height | 5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 25mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Flat |
| Length | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | RDE |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 0.138inch |