
This 10pF ceramic capacitor is rated for 50V and has a 5% tolerance. It is constructed with a C0G dielectric and has a radial package style with a kinked lead/base style. The capacitor is available in an ammo pack with 2000 pieces per package. It is suitable for use in applications with operating temperatures between -55°C and 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata RPE5C1H100J2M1Z03A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | C0G |
| Height - Seated (Max) | 0.197inch |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Kinked |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RPE |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 3.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata RPE5C1H100J2M1Z03A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
