The RPE5C1H103J4K1F03B is a 0.01uF ceramic capacitor with a 50VDC voltage rating and 5% tolerance. It features a C0G dielectric and is suitable for use in through-hole applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in a dipped radial package style with a terminal pitch of 5mm and a maximum height of 5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.01uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Microwave Application | No |
| Height | 5(Max)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |