The Murata RPE5C1H3R0C2M1B03A is a ceramic capacitor with a capacitance of 3pF and a DC rated voltage of 50VDC. It features a C0G dielectric and a tolerance of 0.25pF. This component is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3pF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 0.25pF |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Technology | Standard |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Microwave Application | No |
| Height | 3.5(Max)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |