This 33pF multilayer ceramic capacitor from Murata features a C0G dielectric and a 5% tolerance. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is rated for 200VDC and is designed for through-hole mounting with a radial termination style. It has a dipped case style and a terminal pitch of 2.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 33pF |
| Voltage | 200VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 200VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 2.5mm |
| Microwave Application | No |
| Height | 3.5(Max)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |