
The Murata RPER71H562K2P1A03B is a ceramic capacitor with a capacitance of 5.6nF and a voltage rating of 50V. It has a tolerance of 10% and is available in a radial lead package with a kinked lead style. The capacitor is designed for through hole mount and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata RPER71H562K2P1A03B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 5.6nF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.8% |
| Height | 5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.197inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 25mm |
| Lead Pitch | 0.098inch |
| Lead/Base Style | Kinked |
| Length | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | RPE |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.098inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata RPER71H562K2P1A03B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.