This ceramic capacitor from Murata features a capacitance of 0.001uF with a tolerance of 10% and a dielectric of X7R. It has a DC rated voltage of 100VDC and can operate between -55°C and 125°C. The capacitor is designed for through-hole mounting with a radial termination style and a dipped case style. It has a terminal pitch of 2.5mm and a maximum height of 3.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.001uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 2.5mm |
| Microwave Application | No |
| Height | 3.5(Max)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |