Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata SCC1300-D02-05 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Interface | SPI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Type | SPI, Digital |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resolution | 13b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensor Type | Accelerometer, Gyroscope, 3 Axis |
| Supply Current | 5mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata SCC1300-D02-05 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
