Development Kit For SCC1300 Combined Gyroscope and Accelerometer
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Evaluation Kit | Yes |
| Interface | SPI |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Output Type | Analog |
| Packaging | Bulk |
| Sensitivity | 1800LSB/g |
| Sensor Type | Accelerometer, Gyroscope |
| RoHS | Compliant |