The SF1197B is a surface mount SAW filter with a bandwidth of 6.5MHz and a frequency of 248.6MHz. It is available in a package quantity of 500 units, packaged in tape and reel. The filter has an insertion loss of 3dB and a load impedance of 200 ohms. Operating temperature range is from -20°C to 80°C. The SF1197B is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata SF1197B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 6.5MHz |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 248.6MHz |
| Height | 0.079inch |
| Insertion Loss | 3dB |
| Length | 0.276inch |
| Load Impedance | 200R |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Murata SF1197B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.