The SFECF10M7FA00-R0 is a 10.7MHz ceramic filter from Murata with an impedance of 330R and an insertion loss of 3dB. It has a bandwidth of 280kHz and is available in a surface mount package. The filter operates within a temperature range of -20°C to 80°C and is compliant with RoHS regulations. It is packaged in tape and reel format with a quantity of one per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata SFECF10M7FA00-R0 technical specifications.
| Bandwidth | 280kHz |
| Case Code (Imperial) | 1412 |
| Case Code (Metric) | 3531 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Filter Type | FM |
| Frequency | 10.7MHz |
| Height | 0.055inch |
| Impedance | 330R |
| Insertion Loss | 3dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.136inch |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CERAFIL®, SFECF |
| Width | 0.122inch |