The SFECF10M7HA00-R0 is a 10.7MHz FM ceramic filter with a bandwidth of 180kHz. It has an impedance of 330R and an insertion loss of 4dB. The filter is packaged in a surface mount SMD/SMT case and is suitable for use in temperatures ranging from -20°C to 80°C. The component is RoHS compliant and is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata SFECF10M7HA00-R0 technical specifications.
| Bandwidth | 180kHz |
| Case Code (Imperial) | 1412 |
| Case Code (Metric) | 3531 |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Filter Type | FM |
| Frequency | 10.7MHz |
| Height | 0.055inch |
| Impedance | 330R |
| Insertion Loss | 4dB |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.136inch |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CERAFIL®, SFECF |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 0.122inch |