Murata SPM15-033-Q12N-C technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 4.5A |
| Features | UVLO, OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.41inch |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Length | 1inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 4.5A |
| Max Power Dissipation | 15W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 4.5A |
| Output Power | 15W |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 16 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SPM15 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Weight | 0.689959oz |
| Width | 1inch |