
25W, 12V DC-DC regulated power supply module with 2.1A output current. Features include UVLO, OVP, OCP, OTP, and SCP protection. Operates from a 36V to 75V input range with 87% efficiency and 1.6kV isolation voltage. Packaged in a DIP through-hole mount, this RoHS compliant component is suitable for operation between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Efficiency | 87% |
| Features | UVLO, OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.41inch |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Length | 1inch |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.1A |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.1A |
| Output Power | 25W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 16 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SPM25 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 0.689959oz |
| Width | 1inch |
| RoHS | Compliant |