Murata UEI15-033-Q12NM-C technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current - Output 1 | 4.5A |
| Efficiency | 89% |
| Features | UVLO, OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.32inch |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Length | 1.1inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 4.5A |
| Max Power Dissipation | 14.85W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 4.5A |
| Output Power | 14.85W |
| Output Voltage | 3.3V |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UEI15 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Width | 0.96inch |