Murata UEI25-033-D48NM-C technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current - Output 1 | 7.5A |
| Depth | 27.9mm |
| Efficiency | 89.5% |
| Features | UVLO, OVP, OTP |
| Height | 0.34inch |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Length | 1.1inch |
| Max Input Voltage (DC) | 75V |
| Min Input Voltage (DC) | 36V |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 7.5A |
| Max Output Power | 25W |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 7.5A |
| Output Power | 25W |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UEI25 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Width | 0.96inch |