Murata UEI30-033-Q48N-C technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 9A |
| Depth | 48.8mm |
| Efficiency | 89.5% |
| Features | UVLO, OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.35inch |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 23.4mm |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 9A |
| Max Power Dissipation | 30W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 9A |
| Output Power | 30W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UEI30 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Width | 0.92inch |