The Murata WPN20R24S03C is a 20W DC-DC converter with a nominal input voltage of 24V and a single output voltage of 3.3V. It can supply a maximum current of 6A and features a DIP package with a package quantity of 14 units. The converter is not RoHS compliant, and it has an isolation voltage of 1.5kV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata WPN20R24S03C technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 6A |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 20W |
| Package Quantity | 14 |
| RoHS Compliant | No |
| Series | WPN20R |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |