The LM2940S-10/NOPB is a fixed linear voltage regulator with a nominal output voltage of 10V and a maximum output current of 1A. It has a maximum input voltage of 26V and a maximum dropout voltage of 1V. The device is packaged in a TO-263 package and operates over a temperature range of -40°C to 125°C.