The LM320K-15 is a linear voltage regulator with a fixed output voltage of 15V and a maximum output current of 1.5A. It has a maximum input voltage of 35V and a minimum input voltage of 17V. The device operates over a temperature range of 0°C to 125°C and has a dropout voltage of 2.6V. The LM320K-15 is available in a 4-pin TO-204/-3 package.