The LM340AT-15 is a 3-terminal linear voltage regulator with a fixed output voltage of 15V and a maximum output current of 1A. It operates over a temperature range of 0°C to 125°C and has a dropout voltage of 3.5V. The device is packaged in a R-PSFM-T3 SIP3 package. It is designed for use in a variety of applications where a stable voltage supply is required.