NDK 2725Z-12.590000M-NSA6297C technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | SMD |
| Package Description | Surface Mount Device |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 5 |
| Package Width (mm) | 3.2 |
| Package Height (mm) | 1 |
| Seated Plane Height (mm) | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 12.59MHz |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Load Capacitance | 5pF |
| Max Symmetry | 60% |
| Min Operating Supply Voltage | 1.7V |
| Max Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |