The Nexperia 74HCT154D is a 24-channel dual multiplexer with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It features a supply voltage range of 4.5V to 5.5V and a propagation delay of 53ns. The device is packaged in a SOP-24 package with a width of 7.5mm and a length of 15.4mm. It is rated for automotive temperature grade and is suitable for use in a variety of logic IC applications.