The BZX384-C2V7/DG,115 is a single zener diode with a nominal voltage of 2.7V and a tolerance of 5%. It has a maximum zener impedance of 100 and a maximum power dissipation of 300mW. The diode is packaged in a small outline diode package (SOD-323) with a lead-frame SMT construction. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nexperia BZX384-C2V7/DG,115 technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOD |
| Package/Case | SOD-323 |
| Package Description | Small Outline Diode Package |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 1.8(Max) |
| Package Width (mm) | 1.35(Max) |
| Package Height (mm) | 1.05(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | SOD-323 |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 2.7V |
| Maximum Zener Impedance | 100Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Maximum Power Dissipation | 300mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 20uA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |