NIC Components NACK331M6.3V6.3X8TR13F technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 340mR |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 280mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 20% |