NIC Components NIN-HD220KTRF technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Depth | 1.68mm |
| Height | 1.55mm |
| Inductance | 22nH |
| Max DC Current | 500mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 2% |