NIC Components NLI46C180KUTBF technical specifications.
| Lead Style | Radial |
| Product Height (mm) | 11 |
| Product Diameter (mm) | 5.5 |
| Terminal Pitch (mm) | 5 |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 10% |
| Maximum DC Current | 0.86A |
| Maximum Saturation Current | 0.86A |
| Max DC Resistance | 0.33Ohm |
| Minimum Quality Factor | 80 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 12MHz |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |