NIC Components NRC06F23R2TRF technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Case Size | 0603 |
| Package Type | SMD |
| Package/Case | 0603 |
| Product Length (mm) | 1.6 |
| Product Depth (mm) | 0.8 |
| Product Height (mm) | 0.45 |
| Length Tolerance (mm) | ±0.15 |
| Depth Tolerance (mm) | ±0.15 |
| Height Tolerance (mm) | ±0.1 |
| Maximum Terminal Width (mm) | 0.95 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 23.2Ohm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |
| Technology | Thick Film |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Current Sensing | No |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Anti-Surge | No |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 50V |