The NTC-T156M35TRCF is a 15uF molded solid tantalum capacitor with a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor has a depth of 3.2mm, a height of 2.6mm, and a length of 6mm. It is constructed in a flat configuration and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NIC Components NTC-T156M35TRCF technical specifications.
| Capacitance | 15uF |
| Package/Case | Molded |
| Construction | Flat |
| Depth | 3.2mm |
| Height | 2.6mm |
| Length | 6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 20% |