NIC Components NTC-T156M4TRPF technical specifications.
| Case Code | P |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Inward L |
| Package/Case | 2012-12 |
| Product Length (mm) | 2 |
| Product Depth (mm) | 1.25 |
| Product Height (mm) | 1.2(Max) |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 2 X 1.25 X 1.2 |
| Capacitance | 15uF |
| Voltage | 4VDC |
| Tolerance | 20% |
| ESR | 5Ohm |
| Leakage Current | 0.6uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |