Nichicon F950J107MTAAQ2 technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Package/Case | 1210 |
| Depth | 2.7mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600mR |
| Features | General Purpose |
| Height | 1mm |
| Height - Seated (Max) | 0.047inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 6.3uA |
| Length | 0.138inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | F95 Frameless™ |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 0.106inch |