Nichicon JUWT1155MPD technical specifications.
| Capacitance | 1.5F |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3R |
| Height | 11.5mm |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Length | 11.5mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EVerCAP® JUW |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 2.7V |
| DC Rated Voltage | 2.7V |