The LAS2G151MELZ35 is a 150uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 400VDC and a tolerance of 20%. It features a snap-in termination style and a through-hole mounting configuration. The capacitor has a ripple current rating of 880 and a leakage current of 730 microamps after 5 minutes. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a terminal pitch of 10mm. The operating temperature range is from -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LAS2G151MELZ35 technical specifications.
| Capacitance | 150uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 880mA |
| Leakage Current | 730@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 22 X 35mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |