Nichicon LDM2D391MERYGA technical specifications.
| Capacitance | 390uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 1.457inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Leakage Current | 830uA |
| Length | 35mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.66A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DM |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |