Nichicon LDM2D561MERYGA technical specifications.
| Capacitance | 560uF |
| Package/Case | Radial |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Leakage Current | 1mA |
| Length | 45mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 2A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LDM |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |