The Nichicon LDM2G181MERYGA is a radial through hole aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 180uF and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is RoHS compliant and has a voltage rating of 400V. It is available in a bulk packaging with 250 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon LDM2G181MERYGA technical specifications.
| Capacitance | 180uF |
| Package/Case | Radial |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Leakage Current | 800uA |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LDM |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |